Daugiau apie Bitcoin

Norint pilnai suprasti apie Bitcoin ir jo reikšmę, pirmiausiai reikia suprasti, ką reiškia vertė ir ką reiškia pinigai.
Kas suteikia vertę turtui?
Nors šis klausimas ir gali skambėti kvailai, tačiau, iš tiesų, jis yra net labai įdomus. Mūsų parduodamų ar perkamų prekių kainos daro įtaką mūsų gyvenimams. Vis dėlto, ar tikrai suprantame, kas yra vertė ir iš kur ji atsiranda (prieš skaitant tolimesnį tekstą kviečiu Jus  pabandyti atsakyti sau į šį klausimą, čia nėra neteisingo atsakymo)?
Yra nemažai būdų, kaip mes galime suvokti vertę:
Ši teorija, sukurta klasikinių ekonomistų, teigia, kad prekės ar paslaugos vertę lemia būtinas darbo kiekis, reikalingas jos gamybai.
Nors ši teorija pabrėžia darbą kaip turtą kuriančią jėgą, ji neįvertina veiksnių, nustatančiais vertę, kurie nėra susiję su darbu. Pavyzdžiui, ji negali paaiškinti meno kūrinių vertės.
Ši teorija, sukurta neoklasikinių ekonomistų, teigia, kad prekės ar paslaugos vertė nustatoma pagal jų naudingumą vartotojams.
Nors ši teorija pabrėžia vartotojų poreikių tenkinimo svarbą vertės nustatyme, ji neatsižvelgia į platesnius ekonominius ir socialinius veiksnius, kurie gali įtakoti paklausą.
Ši teorija, kurią sukūrė Austrijos ekonomistai, teigia, kad prekės ar paslaugos vertę lemia subjektyvus asmenų prekės ar paslaugos vertės suvokimas.
Nors ši teorija, nustatydama vertę, atsižvelgia į individualius pageidavimus ir suvokimą, ji neatsižvelgia į platesnius ekonominius ir socialinius veiksnius, galinčius turėti įtakos suvokimui.
Ekonomistų sukurta teorija, teigia, kad prekės ar paslaugos vertę lemia mainų santykis, kuriuo ji gali būti iškeista į kitą prekę ar paslaugą.
Nors ši teorija pateikia aiškų metodą santykinei prekių ir paslaugų vertei išmatuoti, joje neatsižvelgiama į platesnius ekonominius ir socialinius veiksnius, galinčius turėti įtakos mainams.
Ši teorija, sukurta ekologijos ir institucinių ekonomistų, teigia, kad prekės ar paslaugos vertę lemia jos trūkumas ir jos kaina.
Nors ši teorija, nustatydama vertę, atsižvelgia į ekologinius ir institucinius veiksnius, ji neatsižvelgia į platesnius ekonominius ir socialinius veiksnius, galinčius turėti įtakos trūkumui.
Ar kada pagalvojote ar jūsų naudojama valiuta yra gera valiuta?
Kas yra gera valiuta?
Gera valiuta turi būti:
Reta
Reta valiuta išlaiko vertę ribodama pasiūlą, o tai neleidžia jai nuvertėti (nukentėti nuo infliacijos) ir užtikrina jos stabilumą. Be to, maža pasiūla skatina paklausą, o tai gali lemti valiutos vertės padidėjimą.
Daloma
Dėl valiutos dalijimosi galima atlikti įvairaus dydžio operacijas, todėl ji yra praktiškesnė ir lankstesnė keitimams.
Klinojama
Dėl valiutos perkeliamumo ją galima laikyti, apsaugoti ir lengvai transportuoti atliekant operacijas (sandorius). Tai taip pat palengvina tolimojo susisiekimo operacijas (sandorius) ir leidžia valiutai keliauti po skirtingus regionus.
Atspari kontrolei
Pasipriešinimas kontrolei garantuoja finansinę laisvę ir operacijų (sandorių) privatumą. Tai taip pat leidžia valiutai veikti be pernelyg didelių vyriausybės apribojimų ar kontrolės.
Ilgalaikė
Valiutos ilgalaikiškumas laikui bėgant leidžia išlaikyti jos vertę ir naudingumą ilgą laiką, išvengiant nuvertėjimo dėl infliacijos ar technologinio senėjimo. Tai taip pat garantuoja vartotojų pasitikėjimą ir valiutos stabilumą.
Patikrinama
Galimybė patikrinti valiutą užtikrina jos autentiškumą ir užkerta kelią padirbinėjimui, o tai būtina norint išsaugoti jos vertę, vartotojų pasitikėjimą ir sumažinti sukčiavimo riziką.
Trumpa pinigų istorijos santrauka:
Barteris –sistema, kuri buvo praktikuojama nuo seniausių laikų, norint atlikti prekių ar paslaugų mainus tarp dviejų šalių nenaudojant pinigų.
„Ikipiniginėse “ visuomenėse barteriai dažnai buvo vienintelis mainų būdas, o šiandien jis naudojamas neoficialiai ir tam tikrose situacijose kaip alternatyva pinigams.
Pavyzdžiui, romėnai mainė druską, kuri tuo metu buvo reta prekė, prekiavo egzotiškais prieskoniais iš Indijos ir Azijos, kurie taip pat buvo labai vertinami. Šimtmečius druskos ir prieskonių mainai buvo viena iš pagrindinių prekybos formų regione.
Kriauklių pinigai yra valiuta, kuri buvo naudojama daugelyje senovės genčių visuomenių, ji apima kriauklių naudojimą kaip mainų ir vertės matavimo priemonę.
Šis būdas buvo pradėtas naudoti prieš kelis tūkstančius metų daugelyje skirtingų kultūrų visame pasaulyje, įskaitant Afriką, Aziją ir Pietų Ameriką.
Pavyzdžiui, Amerikos indėnų tautos, tokios kaip irokėzai, algonkinai ir lenapai, prieš Europos kolonizaciją naudojo vampumus (ang. „wampum“). Vampumai buvo diržai ar karoliai iš kriauklių karoliukų, naudojami komerciniams sandoriams, politiniams susitarimams, religinėms ceremonijoms ir santuokoms. Jų vertė buvo pagrįsta jų retumu ir kokybe, jie buvo laikomi turto ir socialinės padėties simboliu. Vampumai buvo naudojami iki XVIII a. pab., kai vietoj jų buvo pradėtos naudoti europietiškos monetos.
Auksas nuo seno buvo naudojamas kaip valiuta, iš pradžių grynuolių, o vėliau ir luitų pavidalu.
Ši praktika siekia kelis tūkstančius metų ir buvo naudojama daugelyje skirtingų kultūrų visame pasaulyje, įskaitant Kiniją, Indiją ir Viduržemio jūros regioną.
Auksinių monetų valiuta yra valiuta, kuri buvo naudojama daugelyje kultūrų visame pasaulyje, kurios fiksuota vertė priklauso nuo aukso svorio ir kokybės.
Ši praktika buvo paplitusi senovėje ir tęsėsi iki šiuolaikinio aukso standarto priėmimo XIX amžiuje, kai monetas išleido valstybės, bankai ir privačios institucijos.
Pavyzdžiui, amerikietiška „Dvigubo erelio“  (ang. „Double Eagle“) auksinė moneta, kuri buvo išleista 1849–1933 m., kurios oficiali vertė – 20 dolerių. Ši auksinė moneta buvo plačiai naudojama kaip valiutos forma Amerikos Vakaruose aukso karštinės ir vėlesniais metais.
Popieriniai pinigai – tai tam tikra valiuta, kuri išleidžiama banknotų arba popierinių pinigų pavidalu, o tai reiškia, kad juos išleidusi institucija pažada sumokėti.
Ši praktika pirmą kartą pasirodė Kinijoje VII amžiuje, tačiau ji tapo svarbia XVIII amžiuje, kai iškilo centriniai bankai ir buvo priimtas šiuolaikinis popieriaus standartas.
Aukso standartas yra pinigų sistema, kurioje pinigų vertė yra susieta su aukso verte.
Ši sistema buvo plačiai naudojama klasikinio aukso standarto laikotarpiu, kuris tęsėsi nuo XIX amžiaus vidurio iki Pirmojo pasaulinio karo.
Aukso standarto naudojimo pavyzdys yra 1900 m. JAV priimtas Aukso standarto įstatymas, kuriame aukso standartas buvo nustatytas kaip Amerikos pinigų sistemos pagrindas ir nustatyta aukso kaina 20,67 USD už unciją.
„Fiat” pinigų sistema yra pinigų sistema, kurioje valiutos vertę lemia žmonių pasitikėjimas valiutos emitentu, o ne vidinė vertė, kaip aukso.
Ši sistema atsirado XX amžiuje, iškilus centriniams bankams ir pasibaigus aukso standartui.
„Fiat“ valiutų aplink mus yra nemažai: euras, JAV doleris, svaras ir pan.
Žodis „infliacija“ turi du apibrėžimus. Šiandien šis žodis vartojamas kalbant apie valiutos vertės praradimą, tačiau anksčiau infliacija reiškė tik pinigų pasiūlos padidėjimą.
Šie du dalykai gali atrodyti panašūs, tačiau iš tikrųjų jie skiriasi. Jei Centrinis bankas sukurs likvidumą, kuris bus panaudotas naujai veiklai plėtoti, kuri neturi įtakos jokiai kitai, valiutos vertė išliks tokia pati. Šie pinigai praranda vertę nuo to momento, kai šis naujas likvidumas susimaišo su senu, suteikdamas didesnę perkamąją galią savo vartotojams, kurie gali vartoti daugiau ar brangiau.
Taigi galime sakyti, kad pinigų pasiūlos padidėjimas lemia jų perkamosios galios sumažėjimą, tačiau tai nėra sisteminga.
Didinant pinigų pasiūlą rizikuojama, kad valiuta nuvertės labiau, nei tikėtasi, o tai gali sukelti hiperinfliaciją.
Istorijoje hiperinfliacijos laikotarpius beveik visada sukeldavo pinigų galios centralizavimas. Pavyzdžiui, Vokietija 1920 m., Venesuela nuo 2016 m.
Čia yra pateikta supaprastinta 6 žingsnių diagrama, kaip galime pereiti nuo infliacijos prie hiperinfliacijos:
Piniginės valdžios centralizavimas
Kai valstybė centralizuoja piniginę valdžią, ji linkusi keisti ribas, sukurdama daugiau likvidumo, o tai naudinga trumpuoju laikotarpiu.
Pasitikėjimo praradimas
Kai valstybė pradės žaisti su taisyklėmis, valiutos vartotojai praras pasitikėjimą ja ir pradės pardavinėti už kitą turtą ir (arba) valiutas.
Stiprus vertės praradimas
Kadangi vis mažiau žmonių nori šios valiutos, ji sukuria pardavimo prievolę, dėl kurios ji tiesiog praranda vertę.
Vartotojų kainų kilimas
Jei regiono valiuta nuvertės, tai to regiono asmenys praras perkamąją galią kaimyninių regionų valiutomis, o tai padidins importuojamų prekių kainą, padidins pragyvenimo išlaidas.
Valstybinės institucijos pagalba
Institucijos, siekdamos padėti vartotojams, teikia finansinę pagalbą gyventojams ir verslui, kuri padeda jiems trumpuoju laikotarpiu, bet sukuria daugiau likvidumo.
Pinigų pasiūlos padidėjimas
Ši pagalba tik palaiko valiutos nuvertėjimą, nes ji sukuriama arba sukuriant naują likvidumą, arba dėl mokesčių lengvatų, dėl kurių trumpuoju laikotarpiu padidėja jų perkamoji galia, bet vidutiniu laikotarpiu padidėja infliacija.
Vienintelis būdas iš to išeiti – išgyventi nuosmukio ar finansinės krizės laikotarpį arba visiškai pakeisti pinigų sistemą: pakeisti valiutą kita, panaikinti skolas ir pan.
Trumpa Bitcoin istorijos santrauka:
„Cypherpunks“ buvo privatumo ir internetinio saugumo gynybos judėjimas, atsiradęs 1990-aisiais ir propagavęs kriptografijos naudojimą siekiant apsaugoti asmens duomenis ir ryšius. Jie taip pat buvo už Bitcoin sukūrimo.
„Bitcoin Whitepaper“, kurį 2008 m. paskelbė asmuo, prisistatęs Satoshi Nakamoto slapyvardžiu, aprašo lygiaverčių elektroninių mokėjimų sistemos, pagrįstos kriptografija ir naudojant decentralizuotą duomenų bazę, vadinamą „blockchain“ (liet. blokų grandinė), veikimą. Šis leidinys žymi Bitcoin – nevaržomos (nereguliuojamos) valiutos – gimimą.
„Genesis Block“ yra pirmasis Bitcoin blokų grandinės blokas, kurį 2009 m. sausio 3 d. sukūrė Bitcoin kūrėjas Satoshi Nakamoto. Šiame pirminiame bloke yra nuoroda į pirmąjį tos pačios dienos laikraščio „The Times“ puslapį, kuriame buvo pranešta apie bankų žlugimą.
Pirmasis Bitcoin sandoris įvyko 2009 m. sausio 12 d. tarp Satoshi Nakamoto ir Hal Finney - kūrėjo ir kriptografijos šalininko. Nakamoto išsiuntė 10 bitkoinų Finney, paminėdamas pirmąjį užregistruotą sandorį Bitcoin blokų grandinėje.
Gegužės 21 d. švenčiama Bitcoin picos diena, minint pirmąjį žinomą sandorį, kai Bitcoin buvo panaudotas komerciniam sandoriui. Šią dieną Laszlo Hanyecz nusipirko dvi picas už 10 000 bitkoinų, kurių vertė šiandien yra keli milijonai dolerių.
Bitkoino kūrėjo Satoshi Nakamoto dingimas yra neįminta paslaptis. Nuo 2010 m. gruodžio S. Nakamoto nustojo prisidėti prie Bitcoin kūrimo ir palaipsniui išnyko iš viešojo gyvenimo. Nors keli žmonės teigė esą Satoshi Nakamoto, tačiau jo tapatybė iki šiol nežinoma. Šis išnykimas leido Bitcoin tapti decentralizuota ir savarankiška valiuta, be centralizuotos įtakos ar kontrolės, taip padidinant vartotojų pasitikėjimą šia technologija. Nuo tada nei Nakamoto, nei kas nors kitas negali pulti tinklo, dingimas buvo būdas pašalinti didžiausią jo silpnybę.
Daugybė naujoviškų Bitcoin savybių leidžia jam rimtai konkuruoti su dabartine pinigų sistema.
Pirma, 21 milijono vienetų riba garantuoja, kad Bitcoin yra ribotas turtas, apsaugantis jį nuo galimos infliacijos ir suteikiantis tam tikrą ilgalaikio pinigų stabilumo formą.
Be to, dėl jo decentralizavimo jis yra atsparus kontrolei, o tai reiškia, kad Bitcoin negali kontroliuoti joks subjektas ir jokiu būdu negali manipuliuoti jokia vyriausybė ar asmuo, užtikrinant stabilumą ir finansinę laisvę savo vartotojams.
Tačiau Bitcoin kainų nepastovumas trukdo jo priėmimui. Nors laikui bėgant nepastovumas mažėja ir toliau mažės didėjant jo vertinimui ir priėmimui, tai išlieka kliūtimi, kurią reikia įveikti, kad Bitcoin būtų visiškai priimtas ir naudojamas kaip alternatyva tradicinei pinigų sistemai.
Šiandien kriptovaliutomis naudojasi daugiau nei 400 milijonų žmonių, o tai sudaro maždaug 5% pasaulio gyventojų. Vartojimo atvejai skirtingiems asmenims skiriasi, tačiau labai priklauso nuo jų gyvenimo kokybės. Sužinokite daugiau.
2021 metais Salvadoras tapo pirmąja šalimi pasaulyje, priėmusia Bitcoin kaip teisėtą mokėjimo priemonę. Salvadoras dabar turi dvi valiutas: JAV dolerį ir Bitcoin.
„Bitcoin“ įvedimas gyventojams pirmiausia suteikia du privalumus.
Pirma, tai leidžia 70% gyventojų, kurie neturi banko, gauti saugesnį ir efektyvesnį Bitcoin, nei grynieji.
Antra, daugiau nei 22 % Salvadoro BVP gaunama iš užsienio – iš emigrantų (daugiausia JAV), kurie siunčia pinigus savo šeimoms ir moka didžiulius sandorių mokesčius (nuo 20 iki 50 %), kuriems atlikti reikia keletos dienų. Bitcoin yra būdas tai padaryti akimirksniu ir vos už kelis centus.
Ginkluoto konflikto su Rusija pradžioje Ukrainos vyriausybė plačiai atvėrė kelią kriptovaliutoms, palengvindama gyventojų prieigą prie šio skaitmeninio turto.
Ši palengvinimas suteikia galimybę visiškai išnaudoti tai, dėl ko buvo sukurtas Bitcoin: keistis verte be centrinių institucijų (bankų ar kt.).
Iš tiesų, tam tikrose srityse bankai yra uždaryti ir, kai baigiasi grynieji pinigai, veikia tik „blockchain“.
Bitcoin ypač palengvina tarptautinius sandorius, išvengia pernelyg didelės tam tikrų vyriausybių kontrolės ir kt.
Bendrai galima pasakyti, kad, Bitcoin siūlo keletą privalumų, įskaitant didesnį saugumą, mažesnius operacijų mokesčius, atsparumą kontrolei, didesnį privatumą ir visuotinį prieinamumą, lyginant su tradicine bankų sistema.
Bitcoin sandoriai taip pat yra negrįžtami, o tai reiškia, kad grąžinimo sukčiavimas yra neįmanomas.
Be to, Bitcoin vartotojai gali siųsti ir gauti mokėjimus nereikalaujant tradicinės banko sąskaitos, o tai išplečia prieigą prie finansinių paslaugų milijonams žmonių visame pasaulyje, kurie neturi prieigos prie tradicinių bankų.
Get 0.5% off Bitcoin purchases at Relai App with code: MARIUSAAB